II FPMK, 2004

Program II Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej

23 października 2004
190 rocznica urodzin Oskara Kolberga
Teatr Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie

Widowisko folklorystyczne

„SPOD KUJAWSKIEJ STRZECHY”

W programie:

Kujawskie zabawy dziecięce grupa dziecięca
Gónsior, Czorno kura, Tańcowały Dwa Michały

Gusła i przypowieści kujawskie grupa dorosła
Kujawskie piosenki i tańce grupa dziecięca
Kujawiak, Mazurek, Szocik

Kujawskie piosenki i tańce grupa młodzieżowa
Pasowym se kónie na wygónie, Skoczki, Chodzony, Kujawiak, Mazurek, Oberek, Szot
Przyśpiewki kujawskie, taniec z kieliszkiem grupa dorosła

Choreografia Dorota Borzęda-Wilczura, Karol Abramek

Muzyka Tadeusz Zieliński

Wykonawcy:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY
„DZIECI KUJAW”
działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury
w Brześciu Kujawskim

Kapela:

Tadeusz Zieliński akordeon
Piotrek Skruszewicz wioloczela
Sławek Skruszewicz klarnet
Marta Smolińska skrzypce
Błażej Kitrys bęben
Grupa dorosła:
Marzena Kamińska
Jadwiga Krawczyk
Iwona Pietrzak
Józef Podlewski
Grupa młodzieżowa:
Justyna Zielińska Grzegorz Krzos
Aleksandra Kubiak Piotr Samodulski
Magdalena Burmistrzak Tomasz Skruszewicz
Natalia Gliszczyńska Mateusz Zawidzki
Katarzyna Bergunda Marcin Wojciechowski
Paulina Sikorska Norbert Kamiński
Joanna Dębicka Marcin Gawrysiak
Justyna Zawidzka Artur Jesiołowski
Karina Goździecka
Grupa dziecięca:
Dagmara Kubiak Paweł Sobczak
Monika Winiecka Michał Winiecki
Agnieszka Gajewska Kacper Czopiński
Anna Pietrzak Piotr Kłobukowski
Paulina Pietrzak Daniel Leszczyński
Agnieszka Pawlicka Patryk Kamiński
Anita Adamczyk Krzysztof Nowicki
Małgorzata Polak Dawid Zdrojewski
Kamil Czarnecki
Grupa najmłodsza:
Iza Polak Krystian Czarnecki

OSKAR KOLBERG

opera sielska

Król pasterzy
Libretto Teofil Lenartowicz

Reżyseria – Jan Buchwald

Scenografia – Wojciech Stefaniak, Gabriela Kulka
Choreografia – Elżbieta Kwiatkowska
Przygotowanie – chóru i solistów Ewa Strusińska
Kierownictwo muzyczne – Andrzej Wróbel

Wykonawcy:

Wykonawcy

Rózia – Justyna Stolarska
Wojtek – Mateusz Zajdel
Sołtys – Tomasz Piluchowski
Maciuś Ciemięga – Łukasz Rosiak
Jewka Ewelina – Rzezińska
Camerata Vistula
Robert Nalewajka – flet
Przemysław Nalewajka – obój
Bogusław Kraski – klarnet
Artur Kasperek – fagot
Tomasz Bińkowski – waltornia
Andrzej Gębski – skrzypce
Piotr Markowski – skrzypce
Grzegorz Chmielewski – altówka
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Radosław Nur – kontrabas

 Polski Chór Jeunesses Musicales

sopranyAgata Chodyra

Aleksandra Drogosz
Aleksandra Endzelm
Magdalena Gruziel
Małgorzata Pałubska
Aleksandra Skrzat
alty Aleksandra Bilica
Justyna Musialsk
Olga Myślińska
Marta Radwan
Karolina Szurek
tenory Andrzej Borzym
Jan Tokarski
Marcin Sobczyk
basy Cezary Jędrzejewski
Michał Myśliński
Michał Robaczewski
Michał Ziółkowski

Koncert I
13 listopada 2004

Piotr Wróbel - Polonez „Jan Kazimierz”
Ignacy Marceli Komorowski -Kalina
Drzym sobie duszo*
Wilhelm Troszel - Rozmowa ze słowikiem
Addio* na baryton i cztery wiolonczele
Grajek
Wiktor Każyński - Wlazł kotek na płotek
Dawniej lepiej było
Antoni Stolpe - Romans* na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Modlitwa Serdeczna Matko
O Salutaris Hostia*
Credo*

* – pierwsze współczesne wykonanie

Wykonawcy:

BORNUS CONSORT
Anna Mikołajczyk – sopran
Marta Wróblewska – sopran
Robert Lawaty – alt
Robert Pożarski – alt
Marcin Bornus – Szczyciński – tenor
Mirosław Borczyński – bas
Stanisław Szczyciński – bas
Jarosław Malanowicz – organy
CAMERATA VISTULA
Jerzy Maciejewski – fortepian
Andrzej Gębski – skrzypce
Piotr Markowski – skrzypce
Grzegorz Chmielewski – altówka
Eżbieta Piwkowska – wiolonczela
Anna Wróbel – wiolonczela
Małgorzata Krzyżanowicz – wiolonczela
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Radosław Nur – kontrabas

 

 

Koncert II
27 listopada 2004

Józef Kaczkowski - Dix Variations*na skrzypce i trio smyczkowe

Karol Lipiński Trzy polonezy op.9*na skrzypce i trio smyczkowe
Marcin Błażewicz - …duch łąk, …duch pól**kwintet fortepianowy

Karol Lipiński - Trio A- dur op. 12 na dwoje skrzypiec i wiolonczelę
    Espressivo
                                               Andante
                                              Rondo

* – pierwsze współczesne wykonanie

** – prawykonanie

Wykonawcy:

Konstanty Andrzej Kulka -skrzypce

CAMERATA VISTULA
Andrzej Gębski – skrzypce
Piotr Markowski – skrzypce
Grzegorz Chmielewski – altówka
Elżbieta Piwkowska – wiolonczela
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Radosław Nur – kontrabas
Jerzy Maciejewski – fortepian

Koncert III

12 grudnia 2004

Jan Kleczyński - Concertino C- dur *
  Allegro
                                           Andante
                                            Rondo. Allegro
Józef Krogulski - Oktet d- moll op. 6 *
Allegro moderato
                                              Adagio
                                              Menuetto. Allegro
                                               Finale a la Bohemienne.
                                              Allegro vivace
Maciej Negrey - Fantazje tajemne* na dwoje skrzypiec, altówkę, dwie                        wiolonczele i kontrabas (fragmenty)
Ignacy Feliks Dobrzyński - Lamentacja “Sen chrześcijanina” *

* – pierwsze współczesne wykonanie

** – prawykonanie

Wykonawcy:

Mirosław Gąsieniec  -fortepian
Andrzej Gębski – skrzypce
Przemysław Nalewajka – obój
Sylwester Sobola – obój
Sebastian Aleksandrowicz – obój
Robert Nalewajka – flet
Maciej Piwkowski – trąbka
Tomasz Kirszling – trąbka
Tomasz Bińkowski – waltornia
Igor Szeligowski – waltornia
Bogusław Kraski –  klarnet
Robert Michalski – klarnet basowy
Leszek Wachnik – fagot
Piotr Wróbel – puzon
Piotr Maślanka – kotły
Piotr Markowski – skrzypce
Marek Zebura – skrzypce
Grzegorz Chmielewski – altówka
Elżbieta Piwkowska – wiolonczela
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Radosław Nur – kontrabas

 

Koncert IV
19 grudnia 2004

Ignacy Feliks Dobrzyński - Kwintet smyczkowy F- dur op. 20
Allegro moderato
                                                                           Menuetto. Vivace
                                                                           Andante espressivo
                                                                             ma non troppo lento
                                                                             Finale. Allegro

Antoni Rutkowski - Nokturn na wiolonczelę i fortepian
Emanuel Kania - Sonata na wiolonczelę i fortepian a- moll
  Allegro moderato
                                                      Adagio
                                                       Allegretto
Józef Elsner - Septet D- dur
   Moderato
                                     Andante
                                      Menuetto. Allegro
                                        Finale. Allegro vivace

Wykonawcy:

CAMERATA VISTULA

Robert Nalewajka – flet
Bogusław Kraski – klarnet
Andrzej Gębski – skrzypce
Piotr Markowski – skrzypce
Grzegorz Chmielewski – altówka
Elżbieta Piwkowska – wiolonczela
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Jerzy Maciejewski – fortepian