Wojciech Proniewicz – skrzypce

 

ur. 19 lutego 1982, Gliwice. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza (2005). Brał również udział w międzynarodowych kursach muzycznych w kraju i za granicą, gdzie współpracował ze światowej sławy skrzypkami: Ruggiero Ricci (USA), Igor Oistrakh (Rosja), Yair Kless (Izrael), Edward Grach (Rosja), Wolfgang Marschner (Niemcy), Nava Milo (Izrael), Marina Jaszwili (Rosja).

Koncertował w Polsce, Belgii, Niemczech, Czechach, Danii, Anglii, Francji, Włoszech, Cyprze, Wenezueli, Chinach oraz Hiszpanii. Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w WarszawieFilharmonii Wrocławskiej,Sinfonia Viva oraz Sinfonia Iuventus, grając pod batutą m.in. Jana KrenzaTadeusza Wojciechowskiego i Tomasza Radziwonowicza. Występował w takich salach koncertowych, jak: Filharmonia Bałtycka w GdańskuFilharmonia Lubelska,Filharmonia Śląska w KatowicachStudio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w WarszawieZamek Królewski w Warszawie. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej w Warszawie, Festiwalu Smyczkowym „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze, Muestra Internacional de Musica de Camara w Murcji w Hiszpanii, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Studenckich w Pradze, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowanym przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

W lutym 2010 wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas, a w lipcu tego samego roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie. W lipcu 2011 roku wystąpił na Festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich” w Paryżu, a w sierpniu 2011 wraz z towarzyszeniem orkiestry Sinofnia Iuventus na Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku.

W 2008 roku wraz zespołem Camerata Vistula wziął udział w nagraniu twórczości Apolinarego Szeluto dla wydawnictwa fonograficznego DUX. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009. Z okazji obchodów Roku Chopinowskiego nagrał swoją debiutancką płytę pt. Uczniowie Chopina dla prestiżowej wytwórni fonograficznej NAXOS.

Artysta jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych: I nagrody na VI Śląskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Zabrzu (1998), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moravici, Czechy (1998), II nagrody w Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych Drugiego Stopnia w Elblągu (2001), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005). Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009).

W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. Impresja na skrzypce, w całości poświęcony osobie skrzypka.